EN
Back to top hospitalpulmed.bg

Д-р Димитър Деликостадинов: Бързата реакция на дежурния спешен медик е решаваща за спасяване на болния

в. Марица

29.11.2023г.

 

Автор: Вяра ПОРЯЗОВА

 

Коледа? Нова година? Те са винаги на линия, при това на първа, както от пандемията насам стана модерно да се казва. Лекарите от Спешни отделения не знаят делник и празник. Болестите също не признават празничния календар. Същото важи и за полицията и пожарната, които са на непрекъснат график. И да не забравяме медиите, които са винаги на пост да информират, анализират и разказват. Ето няколко истории, които илюстрират натоварването на хората, които работят, докато повечето от нас почиват.

 

"Работата при нас е на високи обороти, ден с ден и дежурство с дежурство в отделението не си приличат. Графикът ни обхваща 24 часа седем дни в седмицата, 365 дни в годината, включително най-светите празници", разказва началникът на Спешно приемно отделение на УМБАЛ "Пълмед" д-р Димитър Деликостадинов. Той не може да си спомни с точност какви пациенти е обгрижвало отделението миналата година по празниците, не знае какво да очаква и тази зима. Но има случаи, които, независимо от времето, остават трайна следа в емоциите на лекарите.

 

Един такъв е пациент, докаран рано сутринта след избухнал в лицето му акумулатор. "Проверявал е дали се зарежда и устройството гръмва в лицето му. Освен рани по лицето имаше и химическо поражение по кожата, по очите. Той самият не знаеше дали в акумулатора е имало киселина или основа, а разликата е огромна. Несъмнено беше киселина, Защото при основата пораженията щяха да са още по-тежки", обяснява спешният медик с дългогодишен опит.

 

Екипът от двама лекари, две медицински сестри и санитарка се задейства мигновено. Всеки знае своята роля и място. Докато разпитват пациента за подробности, той вече е приведен в шокова зала. Веднага се свалят дрехите, върху които се е разлял химикалът. Оглеждат се пораженията, следва щателно измиване, многократно се извършва промивка на очи и дихателни пътища. Измерва се кръвното му налягане, преслушва се дишането му.

 

"Извикахме очен лекар и колежката, въпреки ранния час, пристигна веднага и прегледа пациента. За броени минути осъществихме първично хирургично обработване на раните, извършихме и изследване на скенер, за да видим дали има тежки поражения. Поставихме и абокат, за да се вливат медикаменти и инфузионни разтвори. След това изпратихме пациента за хоспитализиране в Клиниката по лицево-челюстна хирургия на "Пълмед" за по-щателна оперативна обработка".

 

За 15-те години, откакто съществува болницата, това е четвъртият случай за д-р Деликостадинов, в който се налага химическа обработка. През деня имаше още няколко спешни случая на счупени ръце, контузии на крака, травми по главата.

 

"На ден минават 15-20 души, но имаме дни и с по 40 спешни пациенти. По време на ковидната пандемия обслужвахме по 80 души за 12 часа, казва началникът на отделението, който е уверен, че бързата адекватна реакция на дежурния спешен медик е решаваща за спасяване на болния. "Откакто миналата година болницата ни отвори Детски неотложен кабинет, колегите също работят при много интензивно темпо, като често остават и след работно време, за да прегледат всичките си малки пациенти", коментира още д-р Деликостадинов.