Берна Саваш завършва физика в Егейски Университет в Измир, Турция през 2009г. и през 2011г. придобива магистърска степен по медицинска физика.
Задълбочава обучението си в сферата като през 2012г. придобива специалност “Медицинска радиологична физика” към Егейски Медицински Университет в Измир. По време на обучението си защитава научна дисертация на тема "Дозиметрично сравнение между интензитет модулирана лъчетерапия(IMRT) и обем модулирана ротационна терапия(VMAT) при локално авансирал карцином на маточната шийка".
Своята професионална кариера като медицински физик започва в Комплексен Онкологичен център “Онкомер” през 2011г. От 2018г. до 2023г. работи като част от екип от физици и инженери, който е отговорен за инсталация и конфигурация на модерни линейни ускорители от най-ново поколение.
От януари 2024г. е член на екипа на Отделение по лъчелечение и радиохирургия към УМБАЛ “Пълмед” като медицински физик.
Берна Саваш има широка гама от познания и умения за работа с голям набор от различни модели линейни ускорители, алгоритмични системи за планиране на лъчелечение, радиохирургия и брахитерапия, а също и публикации и статии в научни статия и журнали.
