EN
Back to top hospitalpulmed.bg

Физиологична жълтеница

сп. 9 месеца
30.1.2015

Физиологична жълтеница
сп. 9 месеца Стр. 70,71
________________________________________
Бебетата се раждат с повече червени кръвни телца. При разграждането им се получава физиологична жълтеница. Опасна ли е тя? Физиологичната жълтеница представлява видимо жълто оцветяване на кожата и на лигавицата при новороденото дете, проявяващо се около 24 часа след раждането. Тази жълтеница се разнася след около една седмица при доносените новородени деца и след около две седмици при недоносените. Показателят В кръвта, който определя наличието на жълтеницата, е кръвният билирубин. При физиологичната жълтеница общият (кръвният) билирубин нараства с по-малко от 5 mg/dl (по-малко от 86 mmol/1) на ден. Стойността му е най-висока 3 до 5 дни след раждането, като не трябва да надхвърля 15 mg/dl (258 mmol/1). Физиологичната жълтеница не изисква лечение. Ако обаче продължи повече от две седмици, необходима е консултация с лекар. За бебешката жълтеница разговаряме с д-р Константин Колишев, неонатолог в МБАЛ "Пълмед".
Д-р Колишев, кога след раждането е Възможно да се прояви жълтеницата?
Освен физиологичната жълтеница, съществуват и патологични жълтеници. Те могат да се групират в две главни категории: свръхпродукция на кръвния билирубин и намалено свързване (конюгация) на кръвния билирубин. Патологичната жълтеница се проявява до 24-ия час след раждането. Явява се и така наречената хемолитична жълтеница като резултат от имунни процеси между майката и детето.
Опасно ли е състоянието?
Физиологичната жълтеница не е опасна, но патологичната може да причини увреждане на мозъка на новороденото. Недоносените деца са изложени на по-голям риск от развитието й, отколкото децата, родени на термин, поради по-честите съпътстващи заболявания, увреждащи целостта на кръвно-мозъчната бариера, намалените албуминови нива и нарушеното свързване с албумина.
Какви са симптомите на жълтеницата?
Физиологичната жълтеница, която нормално е и по-често срещаната, се проявява, както вече споменахме, с жълто оцветяване на кожата и на лигавиците на новороденото бебе, а също и на еклерите на очите. Понякога, макар и по-рядко, децата стават малко по-отпуснати и сучат повяло, по-трудно наддават на тегло. Ако е налице хемолитична жълтеница, тогава новороденото може да е бледоиктерично, а кожата му придобива "землист" оттенък. Патологичните жълтеници се понасят по-тежко от децата, влошават тяхното състояние и изискват спешно лечение.
По какъв начин се потвърждава диагнозата?
Начините за потвърждаване на диагнозата са основно два - клиничното наблюдение и лабораторните изследвания, при които се следи нивото на билирубина. Черният дроб е органът, който взема основно участие в разнасянето на жълтеницата. За да се улесни неговата работа, важно е новородените добре да се хидратират и да приемат достатъчно калории, които да осигурят енергията, нужна за функционирането му. Доброто хранене на детето означава по-добра работа на черния дроб, по-чести изхождания, по-бързо изхвърляне на билирубина и отшумяване на жълтеницата. И обратното - по-лошото хранене води до по-лоша работа на черния дроб, по-малко изхождания, повторно всмукване на билирубина в кръвта, влошаване на жълтеницата и удължаване на нейната продължителност. Неконюгираната жълтеница например трае до 2-3 месеца и е често явление дори при кърмените деца.
Съществува ли Връзка между жълтеницата и грижите за майчиното здраВе през бременността?
Прилаганите диети от майката по време на бременността може да доведат до изоставане в растежа на плода, респективно до раждане на дете с интраутеринна хипотрофия. При тези деца жълтеницата е по-интензивна и по-продължителна и често налага прилагане на фототерапия. Ако бременната е Rh отрицателна, важно е да се уведоми лекарят, с когото тя се консултира. На майката се прави Coombs тест и се търсят антитела срещу еритроцитите на плода.
Какви други видове жълтеница са възможни при новородените?
Освен физиологичната жълтеница, в периода на новороденото може да възникне и т.нар. патологична жълтеница. Тя е свързана с разрушаването на еритроцитите поради имунни процеси между еритроцитите на майката и на детето. В такива случаи майката най-често е с кръвна група "0", а новороденото дете е с кръвна група
"А" или "В". Антителата при майката са насочени срещу главните кръвногрупови антигени (тип "А" или тип "В") на бебето, причинявайки жълтеницата. Подобна е жълтеницата при Rh отрицателни майки, но е по-тежка и протича по-усложнено при всяка следваща бременност, като може да бъде придружена и с анемия.
Каква е терапията при различните видове жълтеница на новородените?
Най-често срещаната физиологична жълтеница не се нуждае от лечение. Препоръчваме по-често кърмене, за да се стимулира производството на кърма при майката. При деца, хранени с адаптирано мляко, се дава и преварена, слабо подсладена вода. Патологичните, тежко протичащи жълтеници се лекуват с фототерапия. Тя е безобидна и дава добри резултати. Провежда се със светлина с подходяща дължина на вълната. Очите на новороденото се покриват с очила, за да се избегне увреждане на ретината. Друг метод на лечение е обменното кръвопреливане. Извършва се само в специални центрове от специализиран екип.
Как протича жълтеницата при недоносените новородени?
При недоносените бебета често пъти има по-лошо ентерално хранене, забавено отделяне на изпражненията и незрял черен дроб, а също така и по-кратък живот на червените кръвни клетки. Децата, родени през 35-36-ата седмица на бременността, се приемат за лечение на жълтеница 13 пъти по-често от децата, родени на термин (доносените деца). Даже доносените деца, родени малко по-рано - около 37-ата седмица на бременността, имат 4 пъти по-често жълтеница - общ билирубин около 13 mg/dl (224 mmol/l), отколкото доносените деца, родени на термин.
Съществува ли риск от трайни увреждания вследствие на жълтеницата на новороденото?
Контролираната физиологична жълтеница на новороденото не създава риск от трайни увреждания, при условие че се положат адекватни и компетентни грижи и се проведе навременна консултация с педиатър неонатолог..