EN
Back to top hospitalpulmed.bg

Иновативен проект разработиха екип от млади гастроентеролози от УМБАЛ "Пълмед"

От УМБАЛ "Пълмед":
Иновативен проект разработиха екип от млади гастроентеролози

Телеграф стр. 27
30.4.2016

Медицината е област, която се развива и бележи своя напредък с всеки изминал ден.
Ако преди години инвазивните процедури са били мираж, то в наши дни те се прилагат все по-широко. По този начин се осигурява побърза и точна диагностика на пациентите, адекватна терапия на съответното заболяване, по-добро качество на живот. Ендоскопските методи на изследване придобиват все по-голяма популярност и се използват все по-широко в практиката на специалистите от различни области, най-вече в областта на гастроентерологията.
Иновативно
Водени от желанието си за познание и иновативност, екип от млади лекари от УМБАЛ "Пълмед" разработи първия по рода си в страната научен проект, акцентиращ върху непознати за България ендоскопски методики. Начело на начинанието застава д-р Никола Боянов, специалист гастроентеролог в УМБАЛ "Пълмед". Проектът е разработен съвместно с висококвалифицирани лекари по ветеринарна медицина във Ветеринарния факултет при Тракийския университет. На 23-и април в гр. Стара Загора се проведе уъркшоп върху заложените в проекта високоспецифични ендоскопски техники POEM (перорална ендоскопска миотомия), ESD (ендоскопска субмукозна дисекция), Е MR (ендоскопска мукозна рецекция, извършена с мултибанд системи), ендоскопска тунелна резекция - STER(cyбмyкозни тунелни ендоскопски резекции за субмукозни тумори).
Процедури
Процедурите са извършени върху живи свински модели, като специалистите имаха възможността да се справят в "реално време" с основните рискове при извършването им - кървене и перо^орация. Сред присъстващите специалисти бяха д-р Флорин Мушат от болницата в Констанца, Румъния и д-р Андрей Рагея от Букурещ, Румъния. Описаните методики са показани при ранен стадий на тумори на стомашно-чревния тракт и мотилитетни заболявания, като прилагането им осигурява по-добро качество на живот на пациентите, по-малък риск от усложнения и рецидиви. Очакванията на авторския колектив са посочените високоспециализирани ендоскопски техники да бъдат популяризирани в страната и да бъдат организирани още подобни събития, на които да бъдат обучени специалисти-гастроентеролози.
Уъркшопи
"Благодарение на уъркшопи от този тип специалисти от цялата страна имат възможност да се обучават на практика и така да усъвършенстват уменията си в областта на диагностиката и лечението на гастроентерологичните заболявания. Радвам се, че по време на събитието се включиха над 20 активно практикуващи специалисти от различни градове на страната и вярвам, че събития от този тип ще се радват на все по-голяма посещаемост", коментира д-р Боянов.