EN
Back to top hospitalpulmed.bg

Д-р Илия Габровски, „Пълмед“: Около 70% от пациентите с онкологични заболявания се нуждаят от лъчелечение

24chasa.bg

12.03.2024г.

  

Ефективно е при почти всички видове рак и често се прилага като пред- или следоперативна терапия

 

Д -р Габровски, вие оглавявате наскоро откритото Отделение по лъчелечение и радиохирургия на УМБАЛ „Пълмед“. Бихте ли обяснили какво представлява лъчелечението, как се ползва то за атакуване на раковите клетки и с каква апаратура се извършва при вас?

Лъчелечението използва контролиран поток от радиация, насочен към тумора или мястото, където той се е намирал преди да бъде хирургично отстранен. Целта е да бъдат уцелени раковите клетки и по този начин те да бъдат убити. Това се постига чрез увреждане на тяхното ДНК.

Нашият екип от висококвалифицирани специалисти работи с последно поколение апаратура на фирма VARIAN за лъчелечение. Линейният ускорител – TrueBeam™ е с модул HyperArc™ и е предназначен за третиране на зони, разположени в непосредствена близост до критични структури като доставя високоефективна доза радиация директно в зоната, където се намира туморът.

Halcyon™, другият най-висок клас специализиран линеен ускорител на същата фирма, има висока ефективност при лечението на злокачествени заболявания, които могат да се облъчват с максимална доза в почти всички области на тялото при максимално запазване на здравите тъкани. Нашето отделение разполага и със съвременна система за проследяване на лечебния процес в реално време – IDENTIFY™, осигуряваща максимално прецизно изпълнение на лечението, както и със специализиран планиращ скенер на Siemens Healthineers за изготвяне на индивидуален лъчетерапевтичен план.

 

За кои видове тумори, включително доброкачествени, е подходяща терапията с рентгенови лъчи?

Според статистиките около 70% от пациентите с онкологични заболявания се нуждаят от лъчелечение в някакъв етап от лечението си. Това се дължи на факта, че радиотерапията е метод, който е ефективен при почти всички видове рак, както за лечение на първичното заболяване, така и за лечение на евентуално появили се далечни разсейки. Освен това лъчелечението може да се използва и при редица доброкачествени заболявания, например костни „шипове“, остеоартрози, тиреоидна офталмопатия, доброкачествени тумори, артерио-венозни малформации и др.

 

Ефективна ли е тази терапия дори и при по-напреднал стадии на болестта?

Най-общо казано пациентите с онкологични заболявания се разделят на две групи – със и без далечни разсейки. В случаите, когато карциномът е само локално заболяване (без разсейки), лъчелечение може да се приложи самостоятелно или в комбинация с хирургия или лекарствено лечение с цел излекуване на заболяването.

В повечето напреднали случаи, при които има наличие на далечни разсейки на тумора, подходът към лечението на пациента е палиативен – целта е да се подобрят качеството и продължителността на живот. Тук лъчелечението е изключително ефективно, тъй като може да има обезболяващ и кръвоспиращ ефект, а също така разбира се и за унищожаване на туморните клетки на конкретна разсейка, намираща се например в мозъка, костите и др.

 

Съчетава ли се лъчелечението с оперативна интервенция например и какво включва радиохирургията?

Лъчелечението често се прилага като пред- или следоперативна терапия. В тези случаи целта не е да се унищожи видимият с просто око или образни изследвания тумор, а да се унищожат микроскопичните отделни разсейки, които има риск да останат около тумора след неговото хирургично отстраняване.

Въпреки наличието на „хирургия“ в наименованието на метода радиохирургия, всъщност това не е оперативна интервенция. Радиохирургията е метод, който се използва за лечение на туморни образувания с малки размери (до 4см) – както на първичен тумор, така и на далечни разсейки. При него е възможно да бъдат доставени изключително високи дози прецизно насочена радиация (с точност от порядъка на 1мм), което позволява убиването на туморните клетки „на място“, без да уврежда здравите клетки наоколо.

 

Има ли странични ефекти и рискове от лъчелечението? Могат ли здравите клетки да бъдат увредени покрай раковите клетки при лъчетерапия?

Практически в медицината няма нито едно лечение, което да няма потенциални странични ефекти и лъчелечението не е изключение от това правило. Здрави клетки също биват увредени по време на лъчелечение, на което се дължат и потенциалните странични ефекти, които са различни в зависимост от това на коя област от тялото се провежда терапията. От една страна обаче здравите клетка имат много по-голяма способност да поправят повредите в ДНК-то си, причинено от лъчелечение. От друга страна със съвременните техники и апаратура ние може да насочим радиацията по такъв начин, че само минимално количество здрави клетки да бъдат увредени, намалявайки страничните ефекти от терапията.

 

По отношение на линейния ускорител, с който се прилага лъчетерапията, доколко точно може да насочат лъчите към конкретна зона от тялото?

Линейните ускорители в УМБАЛ „Пълмед“ са оборудвани с най-прецизните системи за насочване на радиационните лъчи и верификацията на позицията на пациента. Това прави възможно доставянето на лечебната радиацията с изключително голяма точност – от порядъка на 1-5мм.

 

Бихте ли описали как се извършва планирането на процедурите във вашето отделение – пациент, диагностициран с рак, идва за консултация при вас. Как протича тя, назначавате ли допълнителни изследвания и какви?

Целта на консултацията е лъчетерапевтът да се запознае в детайли със случая на конкретния пациент, а той да бъде запознат с възможностите за своето лечение. Това става чрез подробен преглед на всички медицински документи и образни изследвания, свързани с основното и придружаващите му заболявания. Тук е моментът, в който консултиращият лекар може да прецени дали има нужда от допълнителни образни или лабораторни изследвания. Тъй като Отделението по лъчелечение и радиохирургия работи в тясна колаборация с останалите звена в УМБАЛ „Пълмед“, пациентите могат да бъдат насочени за провеждането на необходимите изследвания във възможно най-кратки срокове и по възможно най-удобен за тях начин без допълнително заплащане от страна на пациента.

Вторият етап от планирането на лъчелечението е провеждането на КТ-симулация. По същество не се отличава по нищо от нормалния скенер (компютър томограф), но няма диагностична стойност. Той може да се проведе в отделението непосредствено след консултацията, без предварително запазване на час, без предварителна подготовка и е също безплатен.

Следващите процедури се извършват на базата на образите от проведената КТ симулация и без присъствието на пациента. Лъчетерапевтът определя обемите спрямо конкретната анатомия на пациента, както и дозата и фракционирането. Във финалния етап на планирането се изготвя дозиметричният план от радиационен физик. Този план се преглежда и одобрява от лекуващия лекар и започва облъчването на пациента.

 

На кой етап започвате да осъществявате лечението и от какво зависи времетраенето и броят на процедурите? Има ли случаи излекуването да стане отведнъж?

Лъчелечението при всеки пациент е строго индивидуално – може да бъде пред- или следоперативно, да е единствен метод на лечение, да продължава един ден или 37 дни. Всичко това зависи от конкретния пациент, неговото общо състояние и придружаващи заболявания, от вида на онкологичното му заболяване и неговия стадий и .т.н. Не би било професионално да обобщим всички пациенти с една диагноза под общ знаменател.

 

Индивидуални режими ли изработвате за всеки отделен случай или ползвате стандартни протоколи?

Съвременната медицина се базира на доказателствата – накратко това означава, че някъде някой е направил проучване и е публикувал резултати от него. В този смисъл ние използваме вече създадени протоколи, базирани на факти. Изкуството на професията е да подбереш най-правилния протокол за конкретния пациент. За щастие разполагаме с голяма палитра от научни източници и гама от съвременни технологии, които ни асистират във взимането на тези решения в полза на пациента.

 

 Визитка

Д -р Илия Габровски завършва медицина през 2012г. в Медицински университет - София, като придобива специалност по Лъчелечение през 2017г. От 2013г до 2023г работи в Клиниката по Лъчелечение на УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“. В периода 2014 – 2023 г. е също асистент по лъчелечение в Катедра по Нуклеарна медицина, Лъчелечение и Медицинска онкология към Медицински университет - София. От декември 2023г. е оглавява Отделение по лъчетерапия и радиохирургия на УМБАЛ „Пълмед“.

 

Д-р Габровски е член на Българския лекарски съюз, Гилдията на лъчетерапевтите в България при БАР, Европейската асоциация по терапевтична радиология и онкология (ESTRO), Европейска асоциация по Медицинска онкология (ESMO), Радиохирургичното дружество (RSS).