Изследването се препоръчва и за профилактика, особено при наследствена обремененост за ССЗ, диабетици, хипертоници, пушачи и хора с висок LDL холестерол, казва кардиологът
17.07.2025г.
Д-р Доденов, „Пълмед“ е сред малкото лечебни заведения в Пловдив и цяла Южна България, където се извършва сърдечна компютърна томография. При какви симптоми или съмнения кардиолозите назначават това изследване?
Изследването е авангарден метод за най-прецизна оценка на състоянието на артериите на сърцето, клапите, сърдечния мускул и обвивката на сърцето-перикард, плюс детайлна информация за всички органи в гръдния кош, и откриване на съпътстваща патология, за която може да не се подозира от стандартния кардиологичен преглед. Симптомите, които са подходящи да се оценят чрез този метод на изследване са гръдна болка, която би могла да бъде исхемична, намалена помпена възможност на сърцето със съответните симптоми, обща слабост, задух, аритмия. В такива случаи ние, кардиолозите, назначаваме скенер на сърце. „Пълмед“ разполага с последно поколение компютърен томограф с 64-срезова реконструкция, модел SOMATOM go.Sim на Siemens Healthineers за извършване на изследването.
Покрива ли се изследването по Здравна каса?
Изследването се покрива напълно от Здравната каса, но контрастното вещество е за сметка на пациента.
Във вашата болница се извършва и ЯМР на сърце, но с какво компютърната томография се различава и какви заболявания или състояния показва по-добре?
За разлика от ЯМР на сърце компютърната томография дава детайлна информация за коронарните артерии и степента на обхващането им от болестен процес, докато ЯМР оценява много точно състоянието на сърдечния мускул (миокард).
Съществуват ли рискове за здравето на пациента от това изследване и използва ли се контрастно вещество при тази диагностична процедура?
Рисковете от това изследване са значително по-малки отколкото инвазивното изследване на артериите на сърцето, тъй като се въвежда контраст по венозен път, а не по артериален, и се получава детайлен компютърен образ на артериите на сърцето и подробния им анализ.
Може ли изображението от скенера да насочи към опасност от инфаркт при пациента? А препоръчва ли се за профилактика?
Да, изображението от скенера на коронарните артерии дава информация за степента на обхващането им от атеросклеротичен процес и потенциалната възможност от възникване на миокарден инфаркт. Изследването се препоръчва за профилактика особено при хора с висок риск от ранна поява на сърдечносъдови заболявания, най-вече хора с преки роднини с такова заболяване в ранна възраст, хора със захарна болест, с високо кръвно налягане, пушачи и хора с високи стойности на лошия холестерол (LDL холестерол).
С какво друго образно изследване се установява атеросклероза например и има ли противопоказания за извършване на КТ?
Класическата коронарография е другият метод за установяване на атеросклерозата на коронарните артерии и степента на стесняването им.
При данни за алергия най-вече към контрастни вещества се прави предварителна подготовка с противоалергични медикаменти и тогава се извършва КТ. При някои специфични състояния (висока сърдечна честота) информативността на изследването се намалява.
Визитка
Д-р Николай Доденов е специалист в Отделението по кардиология с инвазивна кардиология на УМБАЛ „Пълмед“. Има придобити две специалности - по вътрешни болести и по кардиология. Притежава сертификат за ехокардиография на експертно ниво.