EN
Back to top hospitalpulmed.bg

Д-р Димитър Димитров, управител на УМБАЛ „Пълмед“, Пловдив:Спасихме тежко болен с COVID-19 в тежко състояние

Вземаме проба за изследване и на работното място

 

Необходими са ни повече респиратори,  правим всичко, за да опазим медиците си

 

 в.Телеграф

11.4.2020

 

 

-Д-р Димитров, „Пълмед“ е едно от лечебните заведения в Пловдив и страната, което вече има организация за специално обособено отделение за лечение на пациенти с COVID-19. Разкажете ни за работата на екипите Ви?

 

-Още на 28 март в УМБАЛ „Пълмед“ започна да функционира отделение за лечение на болни с COVID-19.Предизвикателство за нас бе в кратки срокове да се организира структурата откъм сграден фонд, апаратура и най вече кадрови ресурс на подготвени и мотивирани хора. Oтделението е изградено в самостоятелен павильон със сектор за интензивна терапия и сектор за лечение на заболели от коронавирус със средно тежка симптоматика. Оборудването е на лице. Екипите са два за всеки сектор.

 

ü  Приемът на пациенти става след триаж в Спешно приемно отделение. Областният щаб разпореди денонощно разположение на нашето отделение до изпълване на капацитета.

 

 

За щастие мерките, които изпълняват гражданите явно дават ефект. Приемът е в темпове, които позволяват изследване и изолация до получаване на резултат. Болницата разполага с PCR тестове за доказване на вируса, което дава възможност, сравнително бързо да стратифицираме пациентите. Може да се похвалим, че първият приет пациент от Карлово с развит респираторен дистрес синдром и продължителна изкуствена белодробна вентилация е екстубиран и се подобрява бързо.Това дава надежда на екипа и е доказателство, че освен сграда и апаратура, болницата е много повече.Това е място, където хора със сходни мисловни конскрукции и клиничен опит се борят за живота и само това е пътят за успеха в интензивните отделения.

 

-Има ли нужда от нещо вашето лечебно заведение-апаратура,защитни облекла, маски, друго?

-Бихме били много улеснени, ако разполагаме с повече респиратори, тъй като болницата продължава да функционира в пълен обем и отделението по интензивна терапия на лечебното заведение продължава своята дейност и там в момента се вентилират 11 болни с различни заболявания, неврохирургично болни, политравми, инсулти и др.

 

ü  Правим всичко възможно за опазване на екипите на предна линия. Това са хората в отделението за лечение на пациенти с covid- 19.

 

Хората в Спешно приемно отделение, рентгеновите и клинични лаборанти, които участват в диагностиката и консултантите, които влизат в зоната на карантина.

 

-В медицинския комплекс има възможност за изследване на пациенти с наличие на коронарирусна инфекция?

 

-Да, ние бяхме сред първите лечебни заведения в областта, които започнахме да правим конкретно изследвания за коронавирус с PCR метод. Имаме възможност за изследване на пациенти и персонал и чрез бързи такива. Във връзка с големия интерес към тестване с PCR метода лабораторията ни на няколко пъти обяви допълнителни часове за пробовземане. То се осъществява в специално обособено за целта място извън болницата. Лабораторията ни се сдоби с автоматичен екстрактор за обработка на ДНК и РНК проби от дарение на Главболгарстрой. Така заедно с останалата съвременна апаратура в структурата можем да гарантираме по-бързата обработка на тестовете и по-бързите резултати за пациентите и гражданите, които самостоятелно извършват тестване за наличие на инфекция до 48ч. Вече имаме организация и с други лечебни заведения в Пловдив, които ни изпращат проби за изследване. Отделно извършваме и платени и безплатни бързи тестове. Нашият собственик д-р Михаил Тиков дари на всички лечебни заведения от групата ни безплатни бързи тестове за пациенти, външни на лечебното заведение.

 

ü  Те вече се използват от възрастни хора над 60г. със симптоми на Covid-19 и диспансерно болни пациенти - с диабет, хипертония, онкологично болни и ХОББ в Спешното ни отделение.

 

Имаме възможност и за провеждане на пробовземане на работното място.Това е нова наша услуга, за да отговорим на нуждите и на регионалния бизнес.Така че предлагаме възможността на всяка фирма, предприятие и завод в Пловдив град и околността за организация за вземане на проба и на място – и за PCR тестване и за бързи тестове. То се осъществява от обучен екип, разполагащ със защитно облекло, маски и всички останали предпазни средства.     Ежедневния анализ, който правим ни позволява да вземем най-правилното решение за нови възможности, които да предложим на пациентите-и за тестането им и за по-бързият им прием за лечение, разбира се при определените от Националния щаб и РЗИ критерии за това.

 

-По какъв начин е организирана работата в болницата и като цяло медицинския комплекс?

 

-Искам да подчертая, че на територията на целия комплексса взети всички мерки за сигурност и се спазват всички разпореждания на регионалната здравна инспекция, Министерство на здравеопазването и Националния щаб за борба с коронавируса, осигуряващи безопасността на персонал и пациенти. Още на 19 март  създадохме режим на работа в Спешно отделение, където се извършва триажа на пациентите с различни заболявания. Създаде се буферно приемно отделение за пациенти с подозрение за заболяване, причинено от коронавирус и отделяне на пациентите с други спешни състояния.

 

ü  Разполагаме с реанимационна зала за пациенти в критично състояние и остра дихателна недостатъчност.

 

В отделна зала се преглеждат всички останали болни. Това разделение е направено  с оглед да не се смесват потоците  на инфекциозни и неинфекциозно болни. Персоналът разполага със специални защитни облекла, както и с необходимите лични предпазни средства.Още на входа на отделението се осъществява триаж на пациентите, като те се разпределят към съответната зала. Осъществява се термометриране и пациентите попълват специален въпросник, разработен за целта. Пациенти, които се налага да изчакат в коридора, се оставят на необходимото един от друг разстояние. Знаете, ние имахме и заразен колега, който се самоизолира веднага след първите симптоми- началникът на нашето Спешно отделение, така че и този факт ни кара да бъдем още по-отговорни и строги в прилагането на мерките, тъй като те гарантинтират освен сигурността на пациентите, но и на медицинските ни екипи.

 

ü  Съветвам всички пациенти, които са със висока температура повече от 3-4 денонощия и имат задух, недостиг на въздух да се консултират с ОПЛ и при нужда да повикат Спешна помощ.

 

 Както и да потърсят помощта, първият преглед и триажа се осъществява в Спешно приемно отделение на болницата, където се извършват съответните диагностични и лабораторни изследвания и се взима решението за хоспитализаци и или домашно лечение.

 

-В тези тежки времена виждаме има много дарители, Вие получавате ли дарения?

-Благодарение на помощта на РЗИ-Пловдив, Областната управа и частни дарители, както и осигурените от нас средства екипите са оборудвани поне за седмица. Продължаваме търсенето и закупуванито на предпазни средства. Благодарим на всички дарители, които се отзоваха. Обществото ни реагира много бързо в трудното време, което ме прави оптимист .Здравната криза ще премине, рано или късно и тогава всеки сам пред себе си ще трябва да си отговори: Какво направих аз в трудното време? Скрих се. Или се изправих и направих каквото мога за

 всички около мен.

 

Тук трябва да има визитка:

През 1995 г. д-р Димитров завършва Медицина в Медицинска академия София. През 2001 г. придобива специалност Анестезиология и Интензивно лечение.

От 1996 г. до 2001 г. е асистент в катедра Анестезиология и Интензивно лечение към Медицински Университет София , “Александровска” болница. 

От 2001 г. до 2011 г.  работи в УМБАЛ “Св. Георги”-Пловдив – Клиника по анестезиология реанимация и интензивна терапия /КАРИТ/. През 2011 г. -започва работа в СБАЛ “Торакс”, а от 2014 г. в МБАЛ” Пълмед”. От 2015 г. до 2019г. е началник Отделение по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ „Пълмед“. От същата година е управител на лечебното заведение. 

Има над 40 сертификати за специализации в областта на интензивната терапия.